Laser ve fyzioterapii

Laserové ukazovátko, operace očí, lasergame, řezání diamantů, světelný meč řádu Jedi, kosmetické odstranění chloupků. To jsou jen některé z představ o tom, k čemu nám slouží lasery. Co napadá Vás při slově laser? Kde všude nachází své uplatnění? Lasery jsou využívány napříč různými obory. Ať už se jedná o kosmetiku, optiku, stavebnictví, vojenství, geodézii, výzkum a další. V neposlední řadě ho využíváme v medicíně a dalších zdravotnických oborech – v našem případě ve fyzioterapii.

Laser v rukou fyzioterapeuta

Používání laseru spadá do oblasti fyzioterapie zvané fyzikální terapie, podobně jako magnetoterapie, elektroterapie nebo ultrazvuk. Když jsem se poprvé setkala s výukou fyzikální terapie, překvapilo  mě,  že  za  slovem  LASER  se  ve  skutečnosti  skrývá  zkratka,  pocházející z anglického názvu Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Zůstaňme u volného překladu – jedná se o zvláštní druh světelného záření. Laser má vysokou energii, nicméně lasery využívané ve fyzioterapii, někdy označovány jako soft-lasery, mají podstatně nižší výkony než ty využívané v průmyslu.

Jak laser funguje?

Jde o neinvazivní terapii. Jak vyplývá již z názvu, využíváme zde účinků světelné energie na tělesné tkáně. Během aplikace můžete pociťovat teplo v místě, kam paprsek dopadá. Jedná se o termický účinek laseru, kdy se tkáně zahřívají až o 1°C. To nám podpoří prokrvení dané oblasti. Světelný paprsek laseru předá svou energii tkáním, kde se pak rozbíhají biochemické reakce, čemuž říkáme fotochemický účinek.

Po ošetření laserovým paprskem buňky lépe regenerují – to je účinek trofotropní, neboli stimulační. V důsledku vlivu na nervovou tkáň má laser schopnost tišit bolest. Tento tzv. analgetický účinek je mimo jiné podpořený též vyplavením endorfinů. Aplikace laseru tedy může vést ke snížení potřeby léků proti bolesti. Významný je také protizánětlivý efekt, mimo jiné ovlivněním lymfatické oběhu.

Při jakých obtížích laser aplikovat?

Terapeutický laser lze využít u celé škály obtíží a onemocnění spadajících do oblasti rehabilitace, fyzioterapie, neurologie, dermatologie, ortopedie, sportovní medicíny, stomatologie, ORL, či gynekologie.

Na našem pracovišti nejčastěji využíváme laser v péči o jizvy. Jizvy se rychleji hojí, tuhé jizvy pod laserem měknou a zanedbatelný není jistě ani pozitivní kosmetický účinek na výslednou jizvu. Velkým pomocníkem je laser při ošetření pacientů s akutními i chronickými bolestmi pohybového aparátu. Ošetřujeme pacienty s patní ostruhou, artrotickými nebo revmatickými obtížemi, tenisovým loktem, syndromem karpálního tunelu, záněty šlach nebo tinnitem. Laser je vhodný také u otoků. natržení svalu, hematomů, oparů, akné, bércových vředů, atd.

Jak zjistím, zda je pro mě laser vhodný?

Laser aplikujeme na základě indikace lékaře (např. rehabilitačního lékaře, ortopeda, neurologa, praktického lékaře). Také je možné konzultovat možnost využití terapie laserem s Vaším fyzioterapeutem.

Kdy pro mě není laserová terapie vhodná?

  • Laser se nikdy neaplikuje do oblasti očí. Hrozí poškození sítnice. Při aplikaci laseru se vždy používají ochranné brýle.
  • Díky svému stimulačnímu účinku je laser je kontraindikován u onkologických onemocnění. V určitých případech lze laser se svolením onkologa
  • Berete-li warfarin. Díky tomuto léku na ředění krve jste totiž citlivější na světlo a mohlo by dojít k popálení v místě aplikace.
  • Máte-li tetování v místě aplikace. Opět by mohlo dojít k popálení.
  • Máte-li kochleární implantáty – platí především pro léčbu tinnitu.
  • Máte-li epilepsii jsou pro Vás některé způsoby aplikace také nevhodné.

 

Jak často a kolikrát budu muset přijít?

Jedna aplikace se pohybuje v řádu jednotek až desítek minut. Standartní počet návštěv bývá do počtu 10x.

Závěrem

Laser nám dává další možnost, jak efektivně ošetřit pohybový aparát. Vzhledem k jeho uplatnění u širokého spektra diagnóz je výborným pomocníkem v rehabilitaci. V CKP Dobřichovice s Vám rádi zvážíme možnosti využití laseru ve Vaší terapii.

(Autor: Mgr. Jana Duchoslavová)

 

 

 

Copyright © 2017 Centrum komplexní péče Dobřichovice s.r.o. Na Vyhlídce 582 252 29 Dobřichovice Česká Republika All rights reserved
Created by Cortex